Overview
SteadyWin WK1105 Motor is a compact motor designed for robotics and mobile automation projects, including humanoid robots, robotic arms, exoskeletons, quadruped robots, AGV vehicles, and ARU robots.
Key Features
- Nominal voltage: 12V
- Speed constant: 1505rpm/v
- Compact size: Ø14.9*6.25mm; weight: 6g
- 6Pairs pole pairs; 50T winding turns
- Working temperature: -20~80℃ (max demagnetize tempersture: 120℃)
Specifications
| Nominal voltage | 12V |
| Nominal current | 0.59A |
| Nominal torque | 0.01N.M |
| Nominal speed | 850rpm |
| Max speed | 18057rpm |
| Stall torque | 0.01 N.m |
| Stall current | 0.92A |
| Winding turns of motor | 50T |
| Interphase resistance | 12.5Ω |
| Interphase inductance | 1.15Mh |
| Speed constant | 1505rpm/v |
| Torque constant | 0.01N.M/A |
| Rotor inertia | 1gcm^2 |
| Number of pole pairs | 6Pairs |
| Working temperature | -20~80℃ |
| Max demagnetize tempersture | 120℃ |
| Inner diameter of the stator | 5mm |
| Motor size | Ø14.9*6.25mm |
| Motor weight | 6g |
Applications
- Humanoid robots
- Robotic arms
- Exoskeletons
- Quadruped robots
- AGV vehicles
- ARU robots
Manuals / Documents
For technical support or pre-sales questions about selecting and integrating the WK1105 Motor, contact support@rcdrone.top or visit https://rcdrone.top/.
Related Collections
