Overview
MagicLab H70 Motor is a high-torque motor module for robotics applications, designed for precise motion control with dual encoder feedback and high-speed control. It supports CAN / EtherCAT communication and is specified for 48V–54V operation.
Key Features
- Equipped with flexible adaptive joints
- High-precision, high-rigidity industrial-grade cross roller bearings
- Lightweight design and compact radial structure with 12mm hollow shaft
- Supports EtherCAT and CANopen communication protocols
- Provides multi-loop PID control (position, velocity, current)
- High-torque dynamic response feedback
- Large hollow bore design
- High-precision torque sensor
- Multi-protocol high-speed communication support
Applications
- Humanoid robots
- Robotic arms
- Exoskeletons
- Quadruped robots
- AGV vehicles
- ARU robots
For integration support and pre-sales questions, contact support@rcdrone.top or visit https://rcdrone.top/.
Technical Notes
- High-strength customized harmonic drive with integrated high-precision torque sensor enables millimeter-level flexible control, providing robust support for delicate operations while enabling safe collaboration and intelligent perception capabilities.
- Optimized design of flux density with selection of optimal pole-slot fit; reduction of harmonic distribution coefficients and elimination of tooth harmonics.
- Motor control characteristic curve provided (graph).
Specifications
| Maximum Speed | 30 rpm (48V power supply) |
| Module Weight | 900g |
| Rated Torque | 30 N·m |
| Peak Torque | 96 N·m |
| Dimensions | φ70*96 |
| Operating Voltage | 48V - 54V |
| Peak Current | 11 A |
| Recommended Operating Environment | -5°C ~ 40°C |
| Encoder Configuration | Dual Encoder |
| Motor Encoder Resolution | 19 Bit |
| Control Frequency | 25,000 Hz |
| Communication Interface | CAN / EtherCAT |
| Flux Density Plot Legend | A [Wb/m] (Max: 0.0034, Min: -0.0034) |
Details

Designed for precise robotic joints, the MagicLab H70 combines high torque with a compact hollow‑shaft form factor for clean cable routing.

Optimized flux density distribution supports smoother torque output and helps reduce harmonic effects in demanding motion control.

Control characteristic curves provide a quick reference for matching torque requirements to speed and current limits in your robot design.
Related Collections
