Overview
LKMTECH MG6012E-i8-V2 Motor is a high power brushless motor with a high precision planetary reducer (ratio 1:8) and integrated magnetic encoders for motion control applications. It is designed for high output power, large output torque, and high precision.
Key Features
- High output power / large output torque / high precision
- High precision planetary reducer: backlash ≤6 arcmin, ratio 1:8
- Encoder: 18-bit (motor) + 14-bit (reducer) magnetic encoder
- Communication options: RS485 or CAN
- Drive input voltage: 12-60V (recommended drive: DG60Ev2)
- 18-bit single ring absolute encoder; one calibration, zero position never lose; no need to find zero after power lost
- Main control adopts 170M main frequency with 32-bit ARM (drive feature text)
- ID switch; CAN/RS485 interface; UART interface (T/R/G) available per interface definition
- Dual temperature sensor interface; real-time monitor motor and driver temperature
- Supports motor tool software: parameter adjustment, testing, and firmware upgrade
- Supports open source development platforms such as PC, MCU, PLC, ICP and RPi
Specifications
| Item Name | MG6012E-i8-V2 |
| Rated Voltage | 48V |
| Max Speed | 310RPM |
| Rated Torque | 6N.m |
| Max Torque | 16N.m |
| Rated Speed | 256RPM |
| Rated Current | 3.5A |
| Max Power | 294W |
| Speed constant | 42.7rpm/V |
| Torque Constant | 1.09N.m/A |
| Turns | 20 |
| Winding Type | Y |
| Phase Resistance | 1.3Ω |
| Phase Inductance | 0.55mH |
| Motor Poles | 28 |
| Rotor inertia | 930gcm² |
| Motor Temperature | YES |
| Reducer Type | PG4108 |
| Reduction Ratio | 1:8 |
| Backlash | ≤6 arcmin |
| Bearing Rated Load | 906N |
| Motor Weight | 430g |
| Dimensions | Φ80x44.5 |
| Recommend Drive | DG60Ev2 |
| Drive input Voltage | 12-60V |
| Communication | RS485 OR CAN |
| Communication Frequency | RS485:500Hz(115200bps)/CAN:2KHz(1Mbps) |
| Encoder | 18bit(motor)+14bit(reducer)Magnetic Encoder |
| Encoder Baudrate(RS485) | 9600, 19200, 57600, 115200, 230400, 406800, 1M, 2Mbps |
| Baudrate(CAN) | 1M |
| Control Mode | Torque Loop(32KHz)/Speed Loop(8KHz)/Position Loop(4KHz) |
| Acceleration curve | Trapeziod acceleration |
Interface Definition
| Interface | Note |
|---|---|
| A/H | RS485-A or CAN-H |
| B/L | RS485-B or CAN-L |
| V- | Negative Power Supply |
| V+ | Positive Power Supply |
| T | UART Transmitter |
| R | UART Receiver |
| G | Signal GND |
Applications
- Humanoid robots
- Robotic arms
- Exoskeletons / wearable robots
- Quadruped robots / robot dog
- AGV vehicles / AGV car
- ARU robots
For integration support and product selection assistance, contact support@rcdrone.top or visit https://rcdrone.top/.
Manuals / Downloads
Details







Related Collections
