Overview
The SteadyWin PM120 Motor is a 36V motor designed for robotics and mobility platforms where controlled speed and torque are required. It supports encoder options AS5048A/AS5600 for position/speed feedback integration.
Applications
- Humanoid robots
- Robotic arms
- Exoskeletons
- Quadruped robots
- AGV vehicles
- ARU robots
Specifications
| Model | PM120 |
| Nominal Voltage | 36V |
| Nominal Torque | 4 N·m |
| Nominal Speed | 168 RPM |
| Max Speed | 330 RPM |
| Nominal Current | 3.8 A |
| Stall torque | 8.5 N·m |
| Stall current | 16 A |
| Winding turns of motor | 20T |
| Phase resistance | 3 Ω |
| Phase inductance | 2.23Mh |
| Speed constant | 9.2 rpm/v |
| Torque constant | 1.03 N.M/A |
| Rotor inertia | 4656 gcm^2 |
| Number of pole pairs | 21Pairs |
| Motor weight without encoder | 1038 g |
| Motor weight with encoder | 1160 g |
| Max demagnetize temperature | 120 °C |
| Working Temperature | 20~80 °C |
| Encoder type | AS5048A/AS5600 |
Mechanical drawing dimensions (from installation diagram)
- Overall diameter: Ø120 ±0.05
- Outer diameter (step): Ø62
- Outer diameter (step): Ø44.8
- Hole/PCD marking: Ø70
- Hole/PCD marking: Ø36
- Mounting holes: 8-M5 (marked in diagram)
- Axial dimensions (marked in diagram): 53 ±0.2, 46, 4, 3, 2
For technical support and integration questions, contact support@rcdrone.top or visit https://rcdrone.top/.
Manuals
PM120_installation_diagram.pdf
Details

Mounting reference for integration: Ø120 mm overall diameter with 8×M5 bolt pattern and Ø70/Ø36 PCD options.
Related Collections
