Overview
The LKMTECH MHF5015-V3 Motor is a compact motor designed for robotics actuators and motion systems, with integrated 19bit magnetic encoder feedback and RS485 or CAN communication support. It is specified at 16V rated voltage, with a rated speed of 250RPM and a maximum speed of 580RPM.
Key Features
- 19bit magnetic encoder feedback
- Communication options: RS485 or CAN
- Control modes: Torque Loop (24KHz) / Speed Loop (8KHz) / Position Loop (8KHz)
- Motor temperature: YES
- Recommended drive: DHF50 (drive input voltage 7.4-32V)
- Trapezoid acceleration curve support
For wiring, integration, and after-sales support, contact https://rcdrone.top/ or email support@rcdrone.top.
Applications
- Humanoid robots
- Robotic arms
- Exoskeletons
- Quadruped robots
- AGV vehicles
- ARU robots
Specifications
| Item Name | MHF5015-V3 |
| Turns | 35 |
| Rated Voltage | 16V |
| Max Speed | 580RPM |
| Rated Torque | 0.32N.m |
| Rated Speed | 250RPM |
| Rated Current | 1.22A |
| Max Power | 8.8W |
| Max Torque | 0.82N.m |
| Speed constant | 15.6rpm/V |
| Torque Constant | 0.26N.m/A |
| Winding Type | Y |
| Phase Resistance | 4Ω |
| Phase Inductance | 1.76mH |
| Motor Poles | 28 |
| Rotor inertia | 202gcm² |
| Motor Temperature | YES |
| Bearing Rated Load | 153N |
| Motor Weight | 188g |
| Recommend Drive | DHF50 |
| Drive input Voltage | 7.4-32V |
| Communication | RS485 OR CAN |
| Communication Frequency | RS485:500Hz(115200bps)/CAN:2KHz(1Mbps) |
| Encoder | 19bit Magnetic Encoder |
| Encoder Baudrate(RS485) | 9600, 19200, 57600, 115200, 230400, 406800, 1M, 2Mbps |
| Baudrate(CAN) | 100K,125K,250K,500K,1M |
| Control Mode | Torque Loop(24KHz)/Speed Loop(8KHz)/Position Loop(8KHz) |
| Acceleration curve | Trapezoid acceleration |
Manuals / Documents
Related Collections
