Overview
The LKMTECH MHF7015-V3 motor is a 24V servo motor with a 19-bit magnetic encoder and RS485 or CAN communication. It is specified for applications that require closed-loop torque/speed/position control in robotics systems.
Key Features
- Rated voltage: 24V
- Max speed: 410RPM; rated speed: 220RPM
- Rated torque: 0.99 N.m; max torque: 2.42 N.m
- 19-bit magnetic encoder
- Communication options: RS485 or CAN
- Control modes: Torque Loop (24KHz) / Speed Loop (8KHz) / Position Loop (8KHz)
- Motor temperature: YES
Applications
- Humanoid robots
- Robotic arms
- Exoskeletons
- Quadruped robots
- AGV vehicles
- ARU robots
Specifications
| Item Name | MHF7015-V3 |
| Turns | 45 |
| Rated Voltage | 24V |
| Max Speed | 410RPM |
| Rated Torque | 0.99N.m |
| Rated Speed | 220RPM |
| Rated Current | 1.93A |
| Max Power | 24.5W |
| Max Torque | 2.42N.m |
| Speed constant | 9.2rpm/V |
| Torque Constant | 0.51N.m/A |
| Winding Type | Y |
| Phase Resistance | 3.9Ω |
| Phase Inductance | 4.83mH |
| Motor Poles | 28 |
| Rotor inertia | 933gcm² |
| Motor Temperature | YES |
| Bearing Rated Load | 330N |
| Motor Weight | 355g |
| Recommend Drive | DH70 |
| Drive input Voltage | 7.4-32V |
| Communication | RS485 OR CAN |
| Communication Frequency | RS485:500Hz(115200bps)/CAN:2KHz(1Mbps) |
| Encoder | 19bit Magnetic Encoder |
| Encoder Baudrate(RS485) | 9600, 19200, 57600, 115200, 230400, 406800, 1M, 2Mbps |
| Baudrate(CAN) | 100K, 125K, 250K, 500K, 1M |
| Control Mode | Torque Loop(24KHz)/Speed Loop(8KHz)/Position Loop(8KHz) |
| Acceleration curve | Trapeziod acceleration |
For product selection help or integration support, contact customer service at https://rcdrone.top/ or email support@rcdrone.top.
Manuals / Documents
Related Collections
