Overview
The LKMTECH MG10015E-i36-V3 Motor is a 48V integrated reducer Motor designed for robotics actuation, supporting RS485 or CAN communication and an 18-bit (motor) + 14-bit (reducer) magnetic encoder.
Applications
- Humanoid robots
- Robotic arms
- Exoskeletons
- Quadruped robots
- AGV vehicles
- ARU robots
Key Features
- Reducer type: PG7407, reduction ratio 1:36, backlash ≤15 arcmin
- Communication options: RS485 or CAN
- Communication frequency: RS485: 500 Hz (115200 bps) / CAN: 2 kHz (1 Mbps)
- Encoder: 18-bit (motor) & 14-bit (reducer) magnetic encoder
- Control modes: Torque Loop (32KHz) / Speed Loop (8KHz) / Position Loop (4KHz)
- Motor temperature: YES
Specifications
| Item Name | MG10015E-i36-V3 |
| Rated Voltage | 48V |
| Max Speed | 55RPM |
| Rated Speed | 45RPM |
| Rated Torque | 108N.m |
| Max Torque | 200N.m |
| Rated Current | 11.4A |
| Max Power | 1200W |
| Speed constant | 33.8rpm/V |
| Torque Constant | 0.26N.m/A |
| Turns | 13 |
| Winding Type | Δ |
| Phase Resistance | 0.38Ω |
| Phase Inductance | 0.45mH |
| Motor Poles | 42 |
| Rotor inertia | 5251gcm² |
| Motor Temperature | YES |
| Reducer Type | PG7407 |
| Reduction Ratio | 1:36 |
| Backlash | ≤15 arcmin |
| Bearing Rated Load | 4100N |
| Motor Weight | 2420g |
| Recommend Drive | DG60 |
| Drive input Voltage | 12-60V |
| Communication | RS485 OR CAN |
| Communication Frequency | RS485:500Hz(115200bps)/CAN:2KHz(1Mbps) |
| Encoder | 18 bit(Motor)&14 bit(Reducer) Magnetic Encoder |
| Encoder Baudrate (RS485) | 9600, 19200, 57600, 115200, 230400, 406800, 1M, 2Mbps |
| Baudrate (CAN) | 100000, 125000, 250000, 500000, 1M |
| Control Mode | Torque Loop(32KHz)/Speed Loop(8KHz)/Position Loop(4KHz) |
| Acceleration curve | Trapezoid acceleration |
For pre-sales or integration support, contact https://rcdrone.top/ or email support@rcdrone.top.
Manuals
Related Collections
