Overview
The LKMTECH MG8010-i36-V2 Motor is a brushless motor with an integrated planetary reducer for robotics actuation, providing high output torque and precision. Communication options include CAN or RS485, and it uses an 18-bit magnetic encoder for feedback.
Key Features
- High output power, large output torque, high precision
- High precision planetary reducer
- CAN or RS485 communication
- 18-bit single ring absolute encoder / 18-bit magnetic encoder
- Dual temperature sensor interface for real-time monitoring of motor and driver temperature
- Support motor tool software for parameter adjustment, testing, and firmware upgrade
- Supports open source development platforms such as PC, MCU, PLC, ICP, and RPi
Specifications
| Item Name | MG8010-i36v2 |
| Rated Voltage | 48V |
| Max Speed | 80RPM |
| Rated Speed | 68RPM |
| Rated Torque | 35N.m |
| Max Torque | 45N.m |
| Rated Current | 6.9A |
| Max Power | 800W |
| Speed constant | 51rpm/V |
| Torque Constant | 0.15N.m/A |
| Turns | 17 |
| Winding Type | Delta (Δ) |
| Phase Resistance | 0.27Ω |
| Phase Inductance | 0.23mH |
| Motor Poles | 40 |
| Rotor inertia | 2670gcm² |
| Motor Temperature | YES |
| Reducer Type | PG5536 |
| Reduction Ratio | 1:36 |
| Backlash | ≤8 arcmin |
| Bearing Rated Load | 1770N |
| Motor Weight | 860g |
| Dimensions | Φ99 x 53.5 |
| Recommend Drive | DG60 |
| Drive input Voltage | 12-60V |
| Communication | RS485 or CAN |
| Communication Frequency | RS485: 500Hz (115200bps) / CAN: 2KHz (1Mbps) |
| Encoder | 18bit Magnetic Encoder |
| Encoder Baudrate (RS485) | 9600, 19200, 57600, 115200, 230400, 406800, 1M, 2Mbps |
| Baudrate (CAN) | 1M |
| Control Mode | Torque Loop (32KHz) / Speed Loop (8KHz) / Position Loop (4KHz) |
| Acceleration curve | Trapeziod acceleration |
Interface Definition
- ID switch: 1, 2, 3, 4 (ON)
- Interface marking: GRT / LH / V+ / V- / LH
| Interface | Note |
|---|---|
| A/H | RS485-A or CAN-H |
| B/L | RS485-B or CAN-L |
| V- | Negative Power Supply |
| V+ | Positive Power Supply |
| T | UART Transmitter |
| R | UART Receiver |
| G | Signal GND |
Applications
- Humanoid robots
- Robotic arms
- Exoskeletons / wearable robots
- Quadruped robots (robot dog)
- AGV vehicles (AGV car)
- ARU robots
Manuals / Documents
For wiring, drive selection, and integration support (CAN/RS485), contact https://rcdrone.top/ or email support@rcdrone.top.
Details







Related Collections
