Overview
LKMTECH MHF9025-V3 Motor is a 24V motor designed for robotics and automation joints/actuators, featuring RS485 or CAN communication and a 19-bit magnetic encoder for closed-loop control.
Applications
- Humanoid robots
- Robotic arms
- Exoskeletons
- Quadruped robots
- AGV vehicles
- ARU robots
Key Features
- Rated voltage: 24V; drive input voltage: 7.4-32V
- Communication: RS485 or CAN
- Communication frequency: RS485: 500Hz (115200bps) / CAN: 2KHz (1Mbps)
- Encoder: 19bit magnetic encoder
- Control mode: Torque Loop (24KHz) / Speed Loop (8KHz) / Position Loop (8KHz)
- Acceleration curve: Trapeziod acceleration
- Motor temperature: YES
Specifications
| Item Name | MHF9025-V3 |
| Turns | 35 |
| Rated Voltage | 24V |
| Max Speed | 280RPM |
| Rated Speed | 130RPM |
| Rated Torque | 2.79N.m |
| Max Torque | 5.8N.m |
| Rated Current | 3.46A |
| Max Power | 38W |
| Speed constant | 5.4rpm/V |
| Torque Constant | 0.81N.m/A |
| Winding Type | Y |
| Phase Resistance | 1.9Ω |
| Phase Inductance | 4.71mH |
| Motor Poles | 28 |
| Rotor inertia | 4656gcm² |
| Motor Temperature | YES |
| Bearing Rated Load | 650N |
| Motor Weight | 892g |
| Recommend Drive | DH70 |
| Drive input Voltage | 7.4-32V |
| Communication | RS485 OR CAN |
| Communication Frequency | RS485:500Hz(115200bps)/CAN:2KHz(1Mbps) |
| Encoder | 19bit Magnetic Encoder |
| Encoder Baudrate(RS485) | 9600, 19200, 57600, 115200, 230400, 406800, 1M, 2Mbps |
| Baudrate(CAN) | 100K, 125K, 250K, 500K, 1M |
| Control Mode | Torque Loop(24KHz)/Speed Loop(8KHz)/Position Loop(8KHz) |
| Acceleration curve | Trapeziod acceleration |
If support is needed for selection or integration, contact support@rcdrone.top or visit https://rcdrone.top/.
Manuals
Related Collections
